PENTTI PAPINAHO, skulptur, brons, signerad och daterad i godset 1988.
Skyddskårist "Pro Patria 1917-1944" Totalhöjd inkl. sockel i trä 47 cm.
Sedvanligt slitage.
"Skyddskåristen" står staty på innergården till Skyddskårens hus i Seinäjoki. Den avtäcktes år 1988.