Rak form. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredvid dessa dörr med bakliggande utdragslådor. Utdragslådor ovan. Dragbeslag i mässing. Längd ca 162, djup ca 52, höjd ca 113 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och och stötskador. Renoverad och kompletterad, senare bemålning samt lagning och förstärkningar.
Dörr med bakomliggande utdragslådor öppnas med uppochnervänd nyckel.