VÄGGPENDYL, Empirestil, Rob Engström, tidigt 1900-tal.

Förgylld och bronserad. Vit emaljerad urtavla med arabiska siffror. Dekor av bl.a sol, facklor och flankerande sfinxer. Pendel medföljer. Höjd 82 cm. Nyckel finns.

Slitage. Sliten förgyllning och färgbortfall. Urtavlan med repor och krackelyr. Ej funktionstestad.

Auction closed
3 500 SEK
The auction is closed.