TAKKRONA, porslin, Meissen-liknande, Mellaneuropa, 1800-tal. Höjd 80 cm.
Mittstam samt 4 svängda armar i porslin, dekorerade med plastiska blommor och blombuketter. Övre upphängningsanordning i form av rosett och tofsar i förgylld brons. Diameter 45 cm.
Slitage, skador.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.