Grön glasyr med silverdekor av figur ridande på en drake. Fem fötter. Numrerad A 49. Höjd 28 cm.
Ytslitage. Kalkavlagringar invändigt. Antydan av putsrester omkring silverdekoren. Två nagg i glasyren på vasens kant.