Betsat lövträ. Dörr med bakomliggande klädhängare och förvaring. Märkt med etikett B & E Furniture. Bredd 122. Djup 46. Höjd 191 cm.
Repor och märken. Lås saknas. Senare dörrstängning. Fanerskador. Nyckel saknas.