Fanerad med mahogny. Mässingsbeslag. Fyra lådor varav den översta med nedfällbar skrivskiva med skinnimitation i blått och bakomliggande skrivinredning. Bredd 107, djup 50, höjd 79 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skadad och lagad fanér. Knopp saknas i skrivinredning. Nytt bakstycke.