ARVID FOUGSTEDT, olja på pannå, signerad och daterad 1931.
"Interiörbild" 60 x 47 cm
Obetydligt ytsmuts.
Målningen är från familjens lägenhet på söder i Stockholm och visar hustrun Gerda som utför sömnad på gardinerna. På väggen syns en målning som föreställer sonen Erik och genom fönstret skymtar ett soligt söder i vinterskrud.