GOLVUR, nyklassicism, Sverige och England, 1700-talets andra hälft.

Bemålat trä. Skuren dekor. Urtavla märkt "Marckam London". Pendel och lod medföljer. Höjd ca 230 cm.

Hårt slitage. Skador. Renoverat, kompletterat och lagat. Glas framför urtavla saknas. Fodralets dörr går ej att öppna. Spår efter skadedjur. Nyckel saknas.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed