POTTSKÅP, gustavianskt, 1800-talets första hälft.
Dörrpar med ovanliggande utdragslåda samt gångjärnsförsett lock. På nedåt avsmalnande ben. Längd ca 68, djup ca 43, höjd ca 71 cm.
Slitage, repor och nagg/stötskador. Skador invändigt, bland annat glidlister. Mindre renovering och komplettering. Nyckel saknas.