TABURETTER, ett par, sengustavianska, Ephraim Ståhl, Stockholm, 1700-talets slut.
Bemålade i grått. Lätt svängd sarg med snidad dekor av bandfläta, fleuronprydda hörn. Runda nedåt avsmalnande och delvis kannelerade ben. Båda signerade ES.
Slitage. Sprickor, lagningar. På den ena sprickor/bortfall vid två fotavslutningar.