Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:

Ephraim Ståhl

(Ruotsi, 1767-1820)
Ephraim Ståhl
(Ruotsi, 1767-1820)

TABURETTER, ett par, sengustavianska, Ephraim Ståhl, Stockholm, 1700-talets slut.

Bemålade i grått. Lätt svängd sarg med snidad dekor av bandfläta, fleuronprydda hörn. Runda nedåt avsmalnande och delvis kannelerade ben. Båda signerade ES.

Slitage. Sprickor, lagningar. På den ena sprickor/bortfall vid två fotavslutningar.

Lähtöhinta
12 000 SEK