Krön med kraftig kantlist. Snedställda hörn. Skåpdörr med bakomliggande hyllplan. Undertill med låda.
Underdel med svarvade kolonner. Höjd 187 cm. Bredd 102 cm. Djup 68 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken och repor. Renoverad och kompletterad. Senare krön samt underdel. Maskstunget. Torrsprickor.