SABEL, modell 1899, för officer vid Infanteriet samt BRYNSTÅL.

Kort modell. Fäste av förgylld mässing. Tveeggad klinga och 2 blodränder. Klingan förgylld och graverad med "Konungen och Fäderneslandet". Balja av stål. Med portopé. Total längd 96 cm. Brunstål med fäste av mässing, total längd 57 cm.

Bruksslitage. Några repor.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.