TAKKRONA, oskariansk, 1800-talets slut. Höjd 95 cm.
Mittstam med avslutande klot, dekor av genombrutna slingor, 8 spiralvridna ljusarmar, behängd med keder och prismor. Senare elektrifiering. Diameter 62 cm.
Slitage, skador, delar saknas. Ej funktionstestad.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.