Gustavsberg

(Sweden, 1825-)
Gustavsberg
(Sweden, 1825-)

Matservis, 83 delar, flintgods, "Wexiö", Gustavsberg. 1900-talets första hälft.

15 förrättstallrikar, 13 assietter, 11 mindre djupa tallrikar, 12 djupa tallrikar, 20 flata mattallrikar. Såsskål med fast fat samt 11 serveringsfat i olika storlekar. Samtliga med guldkant samt floral dekor.

Slitage, repor och mindre nagg. Någon med mer omfattande. En assiett med lagning. Enstaka sprickor. Krackelyr. pigmentbortfall.

Auction closed
4 500 SEK
The auction is closed.
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?