Fanérad i lövträ. Två lådor. Uppsats med två lådor samt vippbar spegel. Längd 95, bredd 59, höjd 49 cm.
Bruksslitage, fläckar, repor, fanérskador samt sprickor. Renoverad. En bussning med skada. Låsen fungerar ej.