ARMBAND, ett par, senempire, 1800-talets första hälft.
Spänne i förgylld metall med slipad glasbit. Armbands i tygtråd. Spännets längd 5 cm.
Slitage. Armbanden med smärre skador.
Jämför snarlikt armbands i Nordiska Museets samling inventerienummer NM.0106704.