Rokoko

(Sweden)
Rokoko
(Sweden)

SKÅP, rokoko, 1700-tal.

Ek och almfanér. Fyra spiralvridna kopplade ben med kulfötter. Överdel med två dörrar samt underliggande utdragbar låda. Uppsvängt profilerat krön. Bakom dörrpar två lösa hyllplan samt skedhylla. Beslag i mässing. Längd ca 147, djup ca 54, höjd ca 217 cm. Nyckel finns.

Slitage, ställvis hårt. Höger dörr med kraftig slagning. Senare benställning. Listdelar saknas. Tapetrester invändigt. Fanérsprickor.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed