Rokoko

(Sweden)
Rokoko
(Sweden)

KABINETTSKÅP, Rokoko, 1700-tal.

Fanerat i svängd form. Krön med skuren dekor i form av en snäcka. Mitten sektionen med åtta små lådor och centrerad dörr är dekorerade med intarsia i geometriskt mösnster samt skåpsdörr med stjärnfomation. Mässingsbeslag i rocailleformationer. Höjd ca 164. Bredd ca 31. Längd ca 88 cm. Nyckel finns.

Grovt slitage. Omfattande maskstunget. Skador. Lagningar. Reparerat. Sprickor.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed