Rektangulär form, på fat. Dekor i emaljfärger. Assietter med dekor i emaljfärger av fåglar och fjärilar mot celadongrön fond. Diam 19 cm.
Slitage, kalkavlagringar. Samtliga assietter med naggar och kantlagningar.