Vit emaljerad urtavla, visare med avslut av fleur de lis. Diam 4,6 cm. Kedjans längd 29,5 cm. Urnyckeln med graverad blomsterdekor, höjd 4,5 cm. Endast kedja och urnyckel, vikt ca 13 gram.
Slitage, urtavlan med sprickor och emaljskador, glas saknas. Ej funktionstestad. Kedja med skador.