Mahogny. 3 lådor. Listverk och beslag av mässing. Avsmalnande ben med kannelyrer. Skiva av kalksten. Bredd 108. Djup 45. Höjd 75 cm. Nyckel finns.
Slitage. Något blekt. Mindre fanerskador. Repor och stötmärken.