Svängt fodral. Målad trä, dekor av blommor. Bär monogram JAS AKS. Höjd 189 cm. Lod, pendel samt extra del medföljer.
Slitage. Skador. Torrsprickor. Urtavla med krakeleringar. Nyckel saknas.