SERVISPORSLIN, 135 delar, "Lila spetsmönstret", Rörstrand, 1800-tal.
51 mattallrikar (diameter ca 14,5 cm). 38 djupa tallrikar (28 med diameter 24,5 cm, 10 med diameter 13 cm). 24 entrétallrikar (diameter 21 cm). 16 assietter (diameter 17 cm). 6 assietter (diameter 15 cm).
Slitage. Några med missfärgning. Snarlik färgton. Något nagg. Glasyrslitage.