SAMLARTALLRIKAR/ÅRSTALLRIKAR, 12 st, porslin, Björn Wiinblad, Rosenthal. 1900-talets andra hälft.
Rik och polykrom dekor med julmotiv. Från åren 75-86 cm. Två olika modeller, runda (8 st) och svagt fyrkantiga (4 st). Diameter ca 29 cm.
Obefintligt slitage. Slitage på lådor/askar.