BORDSPENDYL, svart marmor och brons, Frankrike, 1857.

Sockel av svart marmor inslag av rödmelerad marmor. Vitemaljerad urtavla. Krönt av bronsskulptur, kvinna med lyra samt amorin, signerad Salomon och daterad 1857. Pendel finns. Höjd 60 cm. Bredd 52 cm.

Ej funktionstestad. Smärre slitage. Några repor.

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.