Även bla "Målning af Fängelserne i Lyon..." av AF. Delandine, Skara 1799, "Histoire des Conspirations et Attentats...de Napoleon" av EM. de Saint-Hilaire, Paris, "Konung Carl XII:s historia" av Voltaire, Stockholm 1785, "Bidrag till Nordens sjukdomshistoria" av Immanuel Ilmoni, Helsingfors 1846, "Ur svenska hofvets och aristokratiens lif" I-VII, av Arvid Ahnfelt, Stockholm 1880-83. Olika typer av bokband.
Slitage, några band med skador, ej genomgångna.