Mahognyfanerat. 8 stolar klädda i ljust skinn, formgivna av Karl Erik Ekselius, JOC. 4 bord, etikettmärkta, Börge Mogensen, Frederica Stolefabrik, Made in Denmark. Ihopfällbara bord, avtagbara skivor. Bord, längd ca 73, bredd 48, höjd 71 cm.
Slitage. Blekta. Repor. Stolarna lösa i fogarna, intorkad stoppning, repor.