KANDELABER, oscariansk, 1800-talets slut.

Metall, delvis förgylld metall. För fyra ljus, tre svängda ljusarmar. Avtagbar överdel, plats för ett ljus under. Behängd med prismor. Underdel med tredelad fot, dekor av sittande putti. Höjd 38-52,5.

Slitage.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.