Valnöt. Nedfällbar skrivskiva. Fyra lådor. Kant med skuren växtdekor. Bredd 102, Djup 52, Höjd 142.
Skiva med sprickor. Repor och nötmärken. Smärre fanérskador. Nyckel saknas.