Vitglaserad med dekor i blått. Uppsvängt handtag, lockknopp iform av sittande kvinna. H 13,5.
Slitage, nagg, krackelyrer, påmålade lagningar. Locket med klammerlagning.
För bild av identiskt exemplar se "Rörstrand 280-år med fajans, flintgods, porslin & stengods" av Bengt Nyström & Jan Brunius, sid 29.