Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmetter, blommor, blad och växter. Mörkblå huvudbård med palmett,- arabesk- och blomranka.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck och skador.