STOL, empire, möjligen Österrike, 1800-talets första hälft.

Brunbetsad björk, bronserad dekor av palmetter och egyptiserande karyatidhuvuden, främre ben med lejontassar. Stoppad sits.

Slitage, smärre sprickor och bortfall av bronsering samt dekorlagningar.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed