204 sidor med träsnitt på första resp sista bladet. Tryckt av: Aedieus Aldi et Andreae Asulani Soceri, Mense Ian. Sällsynt första upplaga av den Aldinska redaktionen. Allra första upplagan av annan redaktion kom 1470. Möjligen samtida helband av pergament.
Slitage, skador, äldre bläckanteckningar, några sidor i slutet med hål, fläckar. Ej fullständigt genomgången.