Båda med vit emaljurtavla, liten sekundvisare och plexiglas. Herrur, ankargång, urtavla och urverk märkt Viking, diam 4,9. Sk mormorsur, cylindergång, bakboett med floral dekor, diam 3,3. Klockkedja, doublé, l 36,5, medföljer.
Ej funktionstestade. Urtavla med skada. Bucklor. Klockkedja med slitage, bortnött förgyllning.