BOK, "Historia Animalium eller beskrifning öfwer Djur Riket" av Magnus Orrelius, Stockholm troligen 1750.

Illustrerad med träsnitt i texten. Halvfranskt skinnband från 1800-talet.

Slitage, revor, många sidor med förluster som vid renovering ersatts med annat papper, fläckar, sidor saknas bla i början. Ej fullständigt genomgången.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.