Kamelhårsfärgad botten med palmetter, blommor och växtornament i olika gröna, bruna och vita nyanser. Blekgrön huvudbård med palmett- och blomranka.
Något slitage, smärre fläckar, malskador och lagningar. En kortsida med ställvis hårt slitage.