Bukformat fordal, bemålat i grönt med växtdekor och lister med förgyllning. Urtavla i målad plåt med arabiska siffror, märkt "Daniel Trång Stjernsund". Lod samt pendel medföljer. H 211. Nyckel finns.
Troligen senare bemålning. Slitage. Märken. Dekorelement till krön saknas. Sprickor. Ej funktionstestad.