Pokal med riklig bladdekor och fyrkantig fotplatta. Kring mynningen löper en vindruvsranka, i midjan en bäverfigur i relief samt, på motsatt sida, minnesplakett. Invändigt förgylld. H 18,5. Diam. 15.
Gravering, bruksslitage, förgyllningen sliten.