"Det moderna träsnittet", träsnitt av bland annat Siri Derkert och Isaac Grunewald, Råsunda, 1917.
"Kung Salomo och Morolf" av Isaac Grunewald, med signatur och dedikation: "Till min gamle vän Einar Josephson, dessa teckningar, Paris aug 1926, Isaac Grünewald", Stockholm 1922.
"Resa i Balkanluft", signerad av Albert Engström, Helsingfors 1933.
Olika inbundna, mjukpärm och hårdpärm.
Slitage. Ej genomgångna.