Ek. Tvådelat. Rak form, två dörrar, smidesbeslag. Underrede med kopplade ben, låda. L 142, b 56, h 215. Nyckel finns.
Slitage, smärre skador.
Asta Strömberg af Klinteberg. Glaskonstnärinna, f 1916 i Vällufs socken. Chef för familjeföretaget Strömbergshyttan från 1960.