SALSSKÅP, rokoko, 1700-tal.

SALSSKÅP, rokoko, 1700-tal.

Ek, tvådelat, överdel med dörrpar och uppsvängt krön. Inredning med tre hyllplan varav ett med skedhylla, två mindre lådor. Underdel med fyra lådor, konturerad lambrekäng, fyra mycket korta ben. L 148, b 58, h 214. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, kompletterad med äldre men senare lås, senare beslag. Avkortade ben. En list till kortsida medföljer lös.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed