SEVERIN NILSON, tillskriven, olja på pannå, osign
"Halländsk bondgård". 49 x 39.
Slitage.
A tergo intygad av Carl Wilhelm Jaensson (1891-1981).
Ett tidigt arbete troligen utfört omkr 1870.