BIRGER EKMAN, Plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal.
"De fyra vindarna" modellnr 128, myrtenrot med intarsiadekor i flera träslag av de fyra vindarna i form av kvinnofigurer samt träd, kupan i gultonat glas med slipad dekor av stjärna. Diam 70.
Slitage, repor, ej funktionstestad.