Fanerat med valnöt. Antikiserande krön. Dörrpar med vitriner och beslag i mässing samt flankerade av kannelerade kolonner i jonisk ordning. Hyllinredning. Underdel med två dörrar. L 112, b 51, h 221. Nyckel finns.
Smärre slitage.