KONSOLBORD, gustavianskt, sent 1700-tal.

Rektangulär skiva av kalksten, bronserad benställning med fyra svarvade kannelerade ben, sarg med pastellagedekor i form av bandfläta mot svartmålat fält. L 84, b 42, h 82.

Slitage, senare bronsering, möjligen senare pastellagedekor, ostadigt, skivan med lagning och sprickor samt nagg, repor och fläckar.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed