Brosch, silver delvis förgyllt, filigranarbete, 3 hängande kläppar, otydliga stämplar, h 11. Brosch, silver, omarbetat danskt mynt, h 5,5. 2 broscher, silver. 2 hängen, silver. Armring, silver, diam 7. Skärpspänne, mässing.
Smärre slitage och bucklor. Stor brosch med senare nål. En brosch saknar flera kläppar.