Runt på svarvade kopplade ben med hjultrissor. Valnötsfanér med svärtade detaljer. Diam 111, h 75.
Slitage. Repor. Färgbortfall.
Björnstorps Gods.
Slott och Herresäten i Sverige, Skåne, del I, avbildat på sid 32 ff.