Bronserad och förgylld. Vit marmorskiva. Floral reliefdekor. Kannelerat ben avslutat med druvklasar. Tre svängda fötter med bl a rocailler. H ca 80, diam 45.
Slitage. Skador. Sprickor. Färgbortfall.